آذر, 1397 بدون نظر مقالات

در صنعت روشنایی، افزایش اهمیت LED به شکل جدایی ناپذیری به توسعه و کنترل مناسب لوازم و ادوات راه اندازی ماژول های LED وابسته است، درایورهای LED هم مانند ماژول های LED، طراحی و کیفیت های مختلفی دارند. دراین مطلب به معرفی یکی از این تجهیزات می پردازیم و امیدواریم که بتوانیم به زبان ساده خواننده را با درایور ها که یکی از وسیله های پرکاربرد و مهم در صنعت روشنایی هستند، آشنا کنیم.

– درایور LED چیست و در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟

همواره برای راه اندازی یک ماژول LED نیازمند یک کنترل کننده(وسیله ای شبیه به بالاست های قدیمی که در چراغ های مهتابی استفاده می شدند) است که در صنعت روشنایی LED به آنها درایور گفته می شود. جریان فقط می تواند از یک جهت در LED یا همان دیود نوری، عبوری کند. افزایش دما در حین فعالیتLED باعث افزایش جریان و تاثیر منفی بر روی توان جذب شده LED می شود. این امر باعث افزایش بیشتر حرارت می شود. محدود نبودنت این افزایش دما باعث آسیب به چیپ هایLED می شود. جلوگیری از این افزایش جریان های کنترل نشده، وظیفه درایور است. ماژول های LED متناسب با نوع طراحی و مونتاژ، می توانند با یک یا دو درایور راه اندازی شوند.

– درایورهایی برای کار با جریان و ولتاژ ثابت

اگر یک ماژول LED با یک منبع ولتاژ ثابت و بدون هیچ محدودیتی برای جریان ورودی کار کند، باعث افزایش دما ماژول و آسیب به مدار می شود. برای جلوگیری از این آسیب، در راه اندازی ماژول هایLED با یک ولتاژ ثابت از مدارات مجتمع کنترل جریان، استفاده می شود.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *